#33: Libor Vojta Ostatek [Golem]

1. 3. 2022

Rozhovor je také dostupný na streamovacích službách:

Libor Vojta Ostatek je hypoteční specialista, který stál u zrodu hypotečního trhu v České republice a spolumajitel společnosti Golem Finance.

Nebýt Liborovi mámy, která po revoluci žádala o zaměstnání v nově vzniklé Investiční bance (budoucí IPB), pravděpodobně by se Libor věnoval strojařině, kterou vystudoval těsně po pádu režimu. Místo mámy nastoupil Libor do úplně nového odvětví, během zaměstnání vystudoval obor Bankovnictví na VŠE a jeho cesta v bankovním světě odstartovala. 

V roce 1994 tehdejší šéf Pavel Ševčík oslovil Libora, zda mu nechce pomoci rozjet první banku, která získá licenci na poskytování hypoték. A protože měl rád výzvy, šel do toho. IPB koupila krachující Regiobanku, přejmenovala ji na Českomoravskou hypoteční banku, dostali historicky první licenci na poskytování hypoték a v následujících letech Libor vedl celou hypoteční divizi. 

Pomáhal se startem hypotečního byznysu i další bance a to GE Capital Bank, která v roce 1998 přišla na český trh a stejně se tak podílel na rozvoji hypotečního byznysu ve Švýcarsku, kde několik let žil.

Po návratu do ČR už věděl, že se nechce vrátit do bankovního světa, v roce 2005 založil vlastní firmu na consulting a o pár měsíců později taky společnost Golem Finance, která se již přes 15 let specializuje na poskytování hypotečních úvěrů a nabízí zázemí pro hypoteční specialisty.

V roce 2021 do firmy vstoupil investor Zdeněk Sluka, který firmu z větší části ovládl, ale díky přílivu dalšího finančního a lidského kapitálu může Libor rozvíjet dál hypoteční trh a udávat tak jasný směr jakým vnímá poskytování úvěrů a zlepšování vztahů mezi poradcem, klientem a bankou.

Libor miluje svět hypoték a má jasnou vizi do budoucna. Do důchodu se určitě nechystá a tak o něm v následujících letech určitě ještě uslyšíme. Tak se zatím nechte inspirovat jeho životním příběhem, který je opravdu unikátní.

Partnerem této epizody je Raynet

Nejoblíbenější české CRM řešení, které si můžete vyzkoušet zdarma a když to uděláte přes tento odkaz, získáte automaticky 50% slevu na prvních 6 měsíců.