#36: Mojmír Hampl [Národní rozpočtová rada]

1. 6. 2022

Rozhovor je také dostupný na streamovacích službách:

Mojmír Hampl je ekonom, publicista, bývalý viceguvernér České národní banky a aktuálně člen Národní rozpočtové rady.

Mojmírův příběh je zajímavý tím, že už od mládí žije svůj sen. Již na gymnáziu během revoluce ho zaujala debata ekonomů, kteří měli na starosti transformaci české ekonomiky a od té doby věděl, že se chce věnovat makroekonomii. Díky tomu, že měl jasný cíl, bylo jednoduché následně dělat takové kroky, které vedly k tomu, že pracoval v České národní bance a je jeden z nejuznávanějších ekonomů u nás.

V roce 1998 vystudoval Národohospodářskou fakultu na VŠE v Praze a již během studia začal psát o ekonomických tématech pro týdeník Respekt. Po studiu nejen pokračovat na doktorandské studium, ale zároveň začal pracovat jako analytik v České národní bance.

Jeho cesta následně ještě vedla přes soukromý sektor, kde pracoval jako ekonom v České spořitelně (do toho byl i v poradním výboru tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky) a následně v České konsolidační agentuře.

Pak ale už přišla nabídka přímo od prezidenta Klause, která se neodmítá. Stát se členem bankovní rady v České národní bance. V 31 letech tak byl zvolený jako druhý nejmladší ekonom v historii a ve 33 letech se stal viceguvernérem. V České národní bance vydržel celé dva šestileté mandáty a pokud byl nebyl nucen odejít, pravděpodobně by tam zůstal.

Aktuálně má do konce roku 2027 práci a vizi jasnou, protože byl na návrh Senátu zvolen do Národní rozpočtové rady.

Mojmír je člověk, který má obrovský přehled o světě a o tom jak fungují peníze. Sám přiznává, že mu nepřijde, že by žil svůj sen a nikdy nad tím takto nepřemýšlel. Prostě se rozhodl čemu se chce věnovat a celý život jde za svým cílem. I přesto, že dostal mnoho ekonomických ocenění, přednášel v zahraničí a napsal několik knih, je Mojmír vlastně úplně normální chlap a táta od rodiny, který se snaží dělat dobře svoji práci a pomáhat ostatním jak se mít lépe.

Partnerem této epizody je Raynet

Nejoblíbenější české CRM řešení, které si můžete vyzkoušet zdarma a když to uděláte přes tento odkaz, získáte automaticky 50% slevu na prvních 6 měsíců.